DİKİŞ ARAÇLARI ~ ÖLÇÜ ALMA ARAÇLARI

ÖLÇÜ ALMAK

Dikişte düzgün bir görüntü elde edebilmek için, doğru ölçü almayı gerektirir.


Bir dikişin uzunluğundan bir kenar baskısının enine, beden ölçülerinizden pencere yüksekliğine kadar her şeyi ölçebileceğiniz bir çok alet bulunur. En temel ve vazgeçilmez terzilik ölçme aleti mezuradır. Mezuraları düzenli kullanıp içi korumak gerekir. Esneyen ya da kenarları bozulan mezura ölçümlemede zorluk çıkaracaktır ve doğru ölçüyü de göstermeyebilir.

MEZURALAR

Klasik mezura; değişik renk ve endeki mezuralar arasındaki klasik dikiş payı ölçüsü olan 1,5 cm eninde 1,5 m uzunluğunda olanlar en kullanışlılarıdır.

Esnek mezura; sağlam bükülebilen plastik mezura kol evi, yaka kenarı gibi kıvrımları hatasız ölçmenizi sağlar.

Otomatik mezura; normalde 1,5 m olan mezuraların iki katı uzunluğunda olan bu üç metrelik mezuralar; perde, koltuk veya yatak örtüsü gibi narin mefruşat dikişlerinde büyük kolaylık sağlar.

CETVELLER

Dikiş cetveli; üzerinde kayar işaret bandı bulunan 15 cm uzunluğundaki bu cetvel kol ve etek baskılarını kolayca işaretlemek için kullanılır.

Esnek cetvel; sağlam ve bükülebilir bu plastik cetvel, koltuk altı ve kıvrımlı şekillerin ölçüsünü almak için oldukça uygundur. Ayrıca bu esnek cetvel kalıplarla değişiklik yaparken de kullanılır.

Kareli cetvel; bu çeşit cetveller, normal bir cetvelden daha büyüktür ve üzerine santimetre veya inç cinsinden ölçüler işaretlidir. Rotary cutter (döner keski) ve kesme tahtası (mat) ile birlikte kullanılır.

Çizim cetveli; kıvrımlı, şablon çizim cetveli aynı zamanda patron çıkartmak için kullanılır. Kalıplarda değişiklik yaparken de kolaylık sağlar.

PROVA MANKENLERİ

Çeşitli beden ölçülerine göre ayarlanabilen mankenler hem provalar hem de etek boylarının düzgün alınması konusunda yardımcıdır.