DİKİŞ ARAÇLARI ~ ÜTÜ ve ÜTÜ SİSTEMLERİ

ÜTÜNÜN ÖNEMİ

Dikişi gösteren ütüdür! Çok başarılı bir dikiş düzgün ütülenmediği zaman sıradan gibi görülebilir. Oysa dikkatli, düzgün ve özenli bir ütü ufak tefek dikiş kusurlarını bile örterek, diktiklerinizin profesyonel bir elden çıktığı hissiyatını yaratır. Ayrıca; dikiş dikerken kumaş parçalarını ütülemek dikmeyi ve tasarımı birleştirmeyi kolaylaştırır. Kumaşı dikmeden düzken ütülemek tasarım bittikten sonra ütülemekten çok daha kolaydır. Dikiş yaparken kumaşınızı ütülemeyi alışkanlık haline getirin. Dikiş sürecinden daha çok zevk alacak, sonuçlardan memnun kalacaksınız.

ÜTÜ KULLANIMI

Presleme; ütüyü kumaşa sertçe bastırarak ve üzerinden çekerek ısı ve baskı uygulamaktır. Bu yöntem dikiş paylarını düzleştirmek ve yapışkan telaları birleştirmek için en iyisidir. 

Ütüleme; kırışıkları düzeltmek için ütüyü öne ve arkaya doğru kaydırmaktır. 

Buhar Vermek; ütüyü kumaşın üzerinden tutmak ve su buharı damlacıklarının ipliklerin içine işlemesidir. Ayrıca kırışıkların açılmasını ve kumaşa nazikçe şekil vermenizi sağlar.

Püf Noktası - 1

Kumaşınızı satın almadan önce, yıkanır olup olmadığını kontrol edin. Bazı kumaşlar kuru temizleme gerektirir. Bu da pahalı olup ve pratik bir yol olmayabilir.

Püf Noktası - 2

Ağırlığı olan ve buhar püskürtebilen bir ütü genel anlamda iş görecektir.