DİKİŞ ARAÇLARI ~ İPLİKLER

İPLİK ÇEŞİTLERİ

Birçok farklı renkte ve çok çeşitli iplik türleri mevcuttur. Kaliteli bir pamuk iplik; günlük kullanım için uygundur. Dikiş yerlerini, kumaş kenarlarını ve düğmeleri elde veya makinada dikmek için bu çok amaçlı ipliği seçin. Sağlam ve dayanıklıdır ayrıca birçok mağazada da mevcuttur.
 
Çok amaçlı polyester iplik; biraz esnek ve iyi kaliteli polyester iplik, ev tekstilinin yanı sıra her tür kumaş ve elbiselerin dikişinde de uygundur. En yaygın dikiş ipliğidir. Nakış iplikleri; dekoratif dikişler için kullanılır. Çeşitli kalınlık ve türde, milyonlarca renktedirler. Onları bir el sanatı dükkanında, dikiş, örgü ve tuhafiye mağazalarında bulabilirsiniz. Muline nakış ipliği, birlikte hafifçe bükülmüş altı ince iplik telinden yapılır. İnce bir çalışma için ipliği iki veya üç tele ayırabilirsiniz. İplik genelde küçük çileler halinde gelir. Bir çile, dolaşmasının önlenmesi için birlikte bükülmüş uzun bir ipliktir. El diliş ve nakışlarında kullanılır. Monofilament iplikler naylondan yapılır. Kumaş üzerinde kaybolmuş gibi göründükleri ve açık renkli oldukları için bu ipliklere görünmez (hayalet) iplikler de denir. Bu iplikler zemine süs dikerken idealdir. Monofilament iplikler iki renkte bulunur: açık renkte ve duman renginde. Açık monofilament en iyi açık renkli kumaşlar ve süslerle uyum sağlar. Duman rengindeki monofilament ise daha koyu renkteki kumaşlar ve süsler için en iyi seçenektir. Teyel – overlok iplik; daha büyük makaraya sarılmış olan bu mat iplik overlok yaparken kullanılır. Bu tarz iplikleri overlok ya da recme makinalarında kullanabilirsiniz.

MAKİNADA

Çoğunlukla; masurada iğnedeki ile aynı türden iplik kullanmalısınız. 

Çoğu dikiş için makinanıza koton polyesterden yapılmış çok amaçlı iplik geçirebilirsiniz. Dekoratif dikişler için çeşitli yapay ipek ya da simli iplik kullanabilirsiniz.

Makina için elverişli simli iplikler özel makina iğneleriyle kullanılır. Masurada çok amaçlı iplik bulundurmalısınız. 

Püf Noktası - 1

Diktiğiniz kumaşa makina deseni yapmayı planlıyorsanız; kullandığınız kumaştan bir kaç ton açık ya da koyu bir iplik seçebilirsiniz. Deseniniz göz önünde olsun istiyorsanız kumaşınızla uyum içerisinde olacak güçlü bir renk de kullanabilirsiniz.