DİKİŞ ARAÇLARI ~ İŞARETLEME ARAÇLARI

İŞARETLEME

Kumaş işaretleme araçları, kesilecek ve dikilecek çizgileri ya da düğmelerin, süslerin yerlerini işaretlerken hızlı ve kullanımı kolay araçlardır.

Çeşitli şekillerde işaretleme araçları bulmak mümkündür. 
Kumaşınıza ve işinize en uygun olanı seçin. Bunlar çizgi taşları, incelmiş kurutulmuş sabun ve uçucu kalemlerdir.

ARAÇLAR

Kumaş İşaretleyici Kalemler; hızlı ve kullanımı kolaydır. Bazıları suda çözünür, yani dikiş bitirdikten sonra nemli bir bezle işareti çıkarmanız gerekir. Diğerleri havada çözünür, yani kendi kendine kaybolur. Havada çözünen işaretler ıslandıkları ve yıkandıkları zaman su izi gösteren kumaşlar için idealdir. Tebeşir Kelemler; hemen çıkaracağınız geçici işaretlere ihtiyacınız varsa ve kuru temizleme isteyen kumaşlarla çalışıyorsanız, tebeşir müthiş bir çözümdür. Tebeşir kumaştan kolaylıkla çıkar. Kumaşınızın rengine tamamen zıt bir renk seçin, böylelikle işaret kolaylıkla görülebilir. Tebeşir işaretçilerini çok farklı renkte bulmak mümkündür. Hatta bazıları kalem şeklinde olur, kurşun kalem gibi kullanarak özellikle uzun çizgi işaretlerinde kullanılır. Terzi Sabunu (taşı); Fransız sabunu olarak da bilinen bu katı sabun değişik renklerde, üçgen veya kare şekillerinde bulunabilir. Sabun kumaştan fırçalanarak kolayca çıkartılır. İşaret Ruleti ve Karbon Kağıdı; kumaşın bir yüzüne çizgiler işaretlemek için kullanılan araçlardır. Genellikle, kumaş ters yüzünden işaretlenir çünkü işaretler tasarım birleştirilene ve yıkanana kadar kumaş üzerinde kalır. Düz bir zeminde çalışın ve işaretleriniz mümkün olduğunca doğru olsun. İşaretleri kolayca görebilmeniz için kumaşa zıt bir renkte kâğıt seçin. İşaretlediğiniz kumaşa bağlı olarak, düz ya da dişli bir teker secin. Hassas kumaşları işaretlerken çok sıkı bastırmayın.


Püf Noktası - 1

İşaretleyeceğiniz gereci tüm kumaşınız üzerinde kullanmadan önce küçük bir kısımda kullanın, yıkayın ve ütüleyin. Kumaşın kalem, tebeşir ya da farklı bir çizim aracına nasıl tepki verdiğini görün.

Püf Noktası - 2

Asla tükenmez kalem, kurşun kalem veya yazı için kullanılan işaretleme kalemleri kullanmayın.