TEKNİK BİLGİLER ~ SÜSLEME

SÜSLEME ARAÇLARI

Dikiş dikerken elinizin altında bulunması gereken düğme, kopça, çıtçıt, agraf gibi ufak tefek malzemelerle birlikte lastik, kordon, kurdele, fisto gibi süsleme malzemeleri de bulundurmanız gerekir.

DÜĞMELER

Hemen hemen her türlü malzemeden yapılabilirler; deniz kabuğu, Hindistan cevizi, kemik, naylon, plastik, pirinç, gümüş... Geometrik, soyut ve hayvan figürleri gibi çok çeşitli şekil ve formlarda olabilirler. Bir düğmenin yüzeye tutunması için bir ayağında ya da yüzeyinde delikler olabilir.

Agraf, çıt çıt, cırt bant; düğme gibi işlev gören malzemelerdir ve onlar da değişik boyut, şekil, renk ve formlarda bulunabilir. Bazı agraflar dışarıdan görünmek üzere hazırlanmışken, çıt çıt ve cırt bantların görünmemesi için gizli yapılmaktadır.

SÜSLEMELER

Saçak, pul şerit, zikzak su taşı, tüy, inci, fiyonk, çiçek ve boncuk gibi çeşitli dekoratif süslemeleri; bir giysiyi, bir çantayı süsleyip, döşemeliklerinizi kendi zevkinize göre tasarlamanız için kullanabilirsiniz. Bu süslemelerin bazıları etek uçlarından sarkıtılarak kullanmak diğerleri ise kumaşın üstlerine tutturulmak üzere tasarlanmıştır.

KURDELELER

Farklı en ve boylarda, değişik desen ya da renklerde, naylon, polyester, pamuklu gibi farklı malzemelerden bulacağınız kurdeleler temel süslemeler arasında yer alır.

LASTİKLER

Dar ve silindir halde olanlardan düz ve geniş olanlara kadar değişik şekillerde bulunmaktadır. Bazılarında ilik delikleri bazılarında ise dekoratif kenar süsleri bulunabilir.

BALENLER

Eskiden erkek gömleklerinin yakalarının düzgün durması için kullanılan balenler, günümüzde kumaşın dik ve gergin durması gereken bölümlerinde kullanılmaktadır. Enlerine göre; korseden korsaja ve sütyene kadar kadın iç giyiminde sıklıkla kullanılır.