DİKİŞ DERSLERİ ~ DİKİŞTE İLERLEDİKÇE ÜTÜLEMEK

ÜTÜNÜN ÖNEMİ

“Terzinin işi kötüdür, işi gösteren ütüdür” derler, çok doğru! Çok başarılı bir dikiş, düzgün ütülenmediğinde sıradan gözükebilir. Dikiş dikerken kumaş parçalarını ütülemek dikmeyi ve tasarımı birleştirmeyi kolaylaştırır. Dikiş yaparken kumaşınızı ütülemeyi alışkanlık haline getirin.

ÜTÜ YAPARKEN

Ütüyü kumaşınızın üzerine koyarken buharı verin. Kumaşı ütülerken, buhar vermek çok önemlidir. Buharı kestiğinizde, o buharı kurutmanız gerekir. Kurutmadığınız takdirde kumaşta ütü izi kalır. Ütü izi yıkasanız dahi çıkması çok zordur. İlk ütü çok önemlidir. İlk ütünüz iyi ise, kumaşlar buruşsa bile onları nemli ortamda askıya astığınızda eski haline gelirler. Bu özellik doğal kumaşlar için geçerlidir. Özel durumlarda, örneğin gerçek ipekle çalıştığınızda, kumaşı düzeltmek için ütü mutlaka gerekir.

KENARLAR ve KÖŞELER

Dikişinizin kenar ve köşelerini dikmeden önce; dikilecek kısım kalınlığında kumaşı içe doğru katlayın ve presleyin. Presleme yaparken; ütüyü kumaşa sertçe bastırın ve üzerinden çekerek ısı ve baskı uygulayın. Bu yöntem, dikiş paylarını düzleştirmek ve yapışkan telaları birleştirmek için en iyi yöntemdir.
Ütü işleminiz sonrası; dikişinize devam edebilirsiniz.

Püf Noktası - 1

Tüm kumaşınıza ütüyü uygulamadan önce; küçük bir parça üzerinde deneme yapın.

Püf Noktası - 2

İyi bir ütü hayat kurtarır. - DETAY -